Az edzők górcső alatt sorozatomban legutóbb egy pörgős sport edzőjének válaszaira voltam kíváncsi. Most egy jóga oktatót, Halmos Júliát kérdeztem meg az általa is oktatott, jelenleg divatos mozgásirányzatról.
Edzők górcső alatt: egy jógás szerint négy dologra van szükségünk az egészséges életmódhoz
Told keményebben, mint máskor: Sittes tréning
Rajt:
A fotósommal a gyönyörűen kivilágított Várban sétálunk éjszaka. A Tárnok utcában található általános iskolában (amit eddig nem is vettem észre) lévő edzésre tartunk. Mivel már a portához érve az ott ülő srác laptopján is sittes tréning matrica virít, konstatálom, hogy tutira jó helyen járunk. Az edzés nevéről akarva-akaratlanul arra asszociálok, hogy itt kivégzés közeli állapotok lesznek.
Ahogy én láttam:
Az öltöző elég sulis, a csajszik dumcsiznak, nem felvágósak, összeszokottnak tűnik a bagázs. Kinn a kosárpályán már melegedik a pite, hamarosan pedig az izmaink is fognak. Zsigmond, az edző egy rászerelt mikrofonnal beáll a terem középre és elmondja nekünk mi merre hány méter.
Hát hogy másképp kezdődne az edzés, mint egy kemény bemelegítéssel? Ami jelen esetben Animal tréning alapokon nyugszik, tehát állati mozdulatokat utánozva testnevelés óra-szerű "sorverseny" alakul ki.
Na, most akkor a gyakorlatokról is szót ejtenék, hiszen volt itt minden, de leginkább köredzés és jó kedv:
Például fiúk és lányok "harca", amikor félig guggolva egyik irányból a másikba vagy éppen egymás fele kellett szökdécselnünk.
Mi lenne, ha Mikuláskor csoki evés helyett inkább futnál?
2014-ben valóra vált a BSI régi álma: 2600 mikulás lepte el a Corvinus Egyetemet és a Váci utcát. Habár az élet megállt egy rövid időre, amíg a környéken sétálgatók és dolgozók tátott szájjal bámulták a rengeteg télapót: ilyen látványban még soha nem volt részük december 6-án!
Idén még több mikulásra számíthatnak az arra járók. Sőt, bárki kipróbálhatja, milyen felölteni a piros gúnyát és az ősz szakállt. Aki ugyanis nevez a december 6-i, 2,3 km-es 2. Rossmann Mikulásfutásra, az nem csak az indulásra szerez jogot, hanem megkapja a télapó egyenruhát is: a piros nadrág, piros kabáttal és fekete övvel.
Az eseményen a játékos bemelegítést Béres Alexandra tartja a futamok előtt, aki családjával rajthoz is áll ezen a vicces futáson. A rengeteg Mikulásra való tekintettel két rajt is lesz, egy 13 és egy 15 órakor. A gyerekeket a színpadon 12:25-12:45-ig és 14:25-14:45 között Kolompos zenekari koncert, a téren pedig póni simogató várja!
Ha a sport mellett jótékonykodnál, hozz egy ajándékot (játékot, írószert, iskolaszert) a puttonyba a rászoruló gyerekeknek!
A 2,3 km hosszúságú táv nem csak a felnőttek, de a gyerekek számára is könnyen teljesíthető és szórakoztató esemény. Két rajt is lesz, az első futam 13 órakor, második futam 15 órakor indul Sóház utcából (Budapesti Corvinus Egyetem és a Központi Vásárcsarnok között).
További részletek ITT!
Talán még Batman és Robin is beugrik...
Edzők górcső alatt: „Engem a vendégeim motiválnak”
Vörös Katalin óráján már megfordultam, amikor a Kangoo-t teszteltem, azonban most az általa oktatott másik sport, a TRX kerül előtérbe. Kata szerint minden fejben dől el és ha fáradt simán beáll edzeni a saját óráján, hogy a csapatával küzdje végig az edzést.
Miben rejlik az általad oktatott sport különlegessége?
2013-ban végeztem el a TRX oktatói képzést és azóta teljesen a szerelmese lettem ennek a sokoldalú funkcionális eszköznek. Az edzés során több izomcsoport mozgatható meg egyszerre, mely során egyszerre fejlődik az erő és állóképesség is és javul a koordináció. A gyakorlatok során folyamatosan dolgoznak a core izmok. Nagyon hatékony alakformálási eszköznek tartom (persze az edzések mellett oda kell figyelni a táplálkozásra is). Számtalan gyakorlatot el lehet vele végezni, lehet könnyíteni, illetve nehezíteni őket, ezáltal nemtől, kortól és fittségi szinttől függetlenül végezhető. Mindegy, hogy 20 vagy 50 évesek edzenek, mindegyik korosztály keményen küzd az órák során.
Kigyúrt, szálkás vagy elfér egy kis felesleg?
Úgy gondolom, hogy ebben a kérdésben nehéz dönteni és nem is igazán nekem kell, hiszen a lényeg az, hogy segítsem a vendég álmait, céljait megvalósítani. Ebben a kérdésben neki kell eldöntenie, hogy ő mit szeretne elérni, mitől lesz ő boldog és hogyan fog tudni egészséges életet élni. Én csak segíteni, támogatni tudom abban, hogy elérje a célját.
Mik a jó edzés alapismérvei?
Úgy vélem, hogy ez egy nagyon összetett kérdés, hiszen a munkánk során emberekkel foglalkozunk és minden ember egyedi. Mindenkinek máshogy reagál a teste a terhelésekre. Máshogy kell őket megközelíteni. Ennek az oka lehet az, hogy mást szeretnének elérni (kigyúrt, szálkás), mások a céljaink, más testalkat típushoz tartozunk (ektomorf, mezomorf, endomorf), más izomrost dominanciával rendelkezünk. Hiába tudom, hogy egy vendégemnek jó a koordinációja és jól terhelhető, ha aznap amikor edzeni jön hozzám teljesen kimerült idegileg, elfáradt a munkájában, akkor a koncentráció hiánya miatt én nem fogom tudni ugyanazt az intenzitású edzést vele végrehajtatni, mint máskor - hiszen abból nagy valószínűséggel csak sérülés lenne. Fontosnak tartom, hogy tudjunk edzőként megújulni, új gyakorlatokkal tovább fejleszteni a vendéget
Mitől lesz valakinek egészséges az életmódja?
Megfelelő táplálkozással és edzéssel. Fontos, hogy olyan edzést, testmozgást végezzen az illető, amitől jól érzi magát, felszabadítja és kikapcsolja őt egy hosszú fáradt nap után. A táplálkozást illetően egyen tisztán, minőségi ételeket. A vendégekkel, akikkel dolgozom az egészséges életmód elérésében a megfelelő minőségi táplálkozást a legnehezebb megvalósítani. Nem tudják egyik napról a másikra teljesen megreformálni a táplálkozási szokásaikat és szenvednek tőle. Ezzel sincs semmi gond. Persze fejben dől el, hogy én ezt meg akarom tenni és változtatni akarok.
Akik félnek belevágni egy teljes életmód változtatásba azoknak azt tanácsolom, hogy egyszerre csak egy lépést tegyenek meg. Amikor 13 éves koromban 72 kg voltam és fogyni akartam, először a cukros italoktól szabadultam meg. Nagyon szerettem a kenyeret és a péksüteményeket, így ez volt a következő lépés. Egyszerre csak egy káros dolgot iktattam ki és így nem éreztem annyira drasztikusnak a változtatásokat. Szóval az egészséges életmód mindenki számára elérhető, megvalósítható, még ha kis lépésekben is kezd hozzá.
Melyik sporteszközt tartod a leghasznosabbnak?
Kicsit elfogultnak érzem magam ebben a kérdésben, hiszen 2013 óta a TRX szerelmese vagyok. Mellette nagyon szeretem a kettlebellt, a gumikötelet, a medicinlabdát, a haskereket, a Dbands-et és a sparrowbaget. Szeretem ezeket az eszközöket használni, nagyon hasznosnak tartom őket, mivel mindegyik más terhelést ad az edzés során.
Milyen motiváció az, amely mindig hat rád, ha nincs kedved mozogni?
Engem a vendégeim motiválnak, az ő kitartásuk és az, hogy a család és a munka mellett többször is lejönnek egy héten edzeni, amit keményen és kitartóan végig is csinálnak. Amikor fáradtnak érzem magam, akkor a haladó TRX óráimon beállok a vendégek közé edzeni. Feltöltenek és lelkesítenek engem is, mivel egy csoportban, az edzésen egy csapatként küzdünk a céljainkért, ami igazán motiváló tud lenni és rengeteg erőt ad a további munkámhoz.
Nem elég a mozgásformákból? Folyamatosan kisérlezetnél? Még rengeteg sportról olvashatsz beszámolót!
Őszre teljesen kimerültem: ez hozott rendbe!
Fusion Vital. Történetünk egy buliban kezdődik, ahol egyszer csak megpillantottam az ismerősöm mellkasán egy fehér, villogó kütyüt. Meglepett a dolog, ezért inkább említést sem tettem róla. Eközben a mellettünk ülő ismerősünk - aki már átesett egy ilyenen - mesélt róla, hogy az a kütyü tulajdonképpen valamilyen értékeket mutat ki, tehát nem egy tipikus értelemben vett szív ketyerét hord a lány. Megnyugodtam.
Következőre egy előadás keretein belül első kézből kaphattam infókat erről a szerkezetről… az alvásminőséget is vizsgálni lehet vele. Na, itt felkaptam a fejem, ugyanis az elmúlt hetekben kimondottan rosszul aludtam – legalábbis nem voltam kipihent.
Az esemény után pár nappal felvettem a kapcsolatot a termékkel foglalkozó cég vezetőjével, aki felajánlotta, hogy kipróbálhatom a mérést. Ennek nagyon-nagyon megörültem!
Mikor pár nappal később találkoztunk, megkaptam tőle a kis csomagomat: egy magyar nyelvű leírás a ketyeréről, zselés tappancsok, amivel a bőrömhöz tudom tapasztani a kis mérőket, hogy azok megállapíthassák, éppen menyire vagyok zen vagy hiszti kriszti. Ennél a beszélgetésnél vált számomra egyértelművé, hogy akár evés közben is stresszelhetünk. Gondolnád? Ráadásul bizonyos tevékenységektől nem csak este, de nappal is képes feltöltődni a testünk.
Az első napon egy elég hűvös, nyirkos reggelre ébredtem és picit morcos is voltam, de izgatottan vártam a mérés első lépéseit, aminek során a tappancsokat a leírás alapján magamra kellett tapasztanom. A szerkezet zölden villogott, elindult a mérés. Időközben már felvittem az adataimat az online naplómba is, ahova onnantól kezdve minden tevékenységet rögzítettem, amit csináltam – szinte csak a vízivást nem.
Annak ellenére, hogy pár perc után megszoktam a mérőeszközt, azért szerencsének éreztem, hogy tél van, mivel így nem kellett a „Mi ez rajtad?” típusú kérdésekre percenként válaszolnom. Szép sorban jöttek a napok, szorgosan naplóztam és igyekeztem minél többféle tevékenységet végezni, hogy kiderüljön, mivel teszem a legjobbat a testemnek. A mérőt minden este levettem fürdés előtt, az alváshoz pedig visszaraktam.
Néhány napon úgy éreztem, hogy nem alszom jól, sőt külön örültem, ha a környezetem felidegesített, hiszen a grafikonon ezeket jelölni tudtam és így kiderült mennyire ugrik meg a stresszintem, ha valakivel összeszólalkozok.
A hat napig tartó mérés végére már nagyon rutinossá váltam: fürdés előtt levesz, utána felcsatol, alszik, naplózik és mindent csinál a maga módján (még mozgás közben sem volt zavaró). Az utolsó mérés napja és a kiértékelés között eltelt jó pár nap, amikor egy külföldi kiruccanáson voltam. Az értékelő találkozóra nagyon izgatottan mentem el.
Eredmény:
Hogy mit produkált a szervezetem a mérés ideje alatt?
„Neked szinte semmit nem kell változtatnod az életeden” – mondta Adri, aki alaposan kielemezte az értékeimet.
Na, ezt álmomban sem gondoltam volna! A „diagnózis” szerint a sport mellett jót tesz nekem a meditálás, az olvasás vagy ha sóbarlangba megyek – ezek a kedvenc elfoglaltságaim. Hiába éreztem az ellenkezőjét, mikor valaki felidegesített, nem emelkedett magasabbra a stresszintem annál, mint amikor mondjuk éppen a munkába utaztam (a grafikonon ott volt a legerősebb a stresszintem az egyik nap). Sőt, ha a kollégák nem zökkentenek ki az open office-ban, akkor a munkám során is képes vagyok a feltöltődésre:
Mivel az életem nem a sport köré épült, a következő dolog még inkább meglepett. Az értékelésből kiderült, hogy a legalacsonyabb nyugalmi pulzusom 43, amivel hajazok egy élsportoló értékeire, aki gyerekkora óta folyamatosan mozog. A szüleim élsportolók voltak, talán valami „átragadt” tőlük?! Végül és nem utolsósorban érdemes odafigyelnem arra, hogy három órával az elalvás előtt ne igyak alkoholt és rendszeresen aludjam ki magam.
Hihetetlen, hogy pár aprósággal mennyivel jobb lehet a teljesítményünk és képesek lehetünk gyökeresen megváltoztatni az életvitelünket. Az instrukciókat követve azóta odafigyelek arra, hogy kipihenve induljak neki a napjaimnak és alváson kívüli pihentető, feltöltő tevékenységeket is rendszeresen végezzek. :)
Bevallom, rosszabbra számítottam, de az eredmények megerősítettek abban, hogy valóban többet kell lazítanom és minden rendben lesz. Végre egy hasznos mérés, ami feketén-fehéren (vagyis pontosabban piros és zöld ikonokkal) elém tárta a valóságot.
Well done! További részletek a weboldalon és ITT.