Rajt:
Mire asszociálsz először, amikor meghallod a tollaslabda szót? A tavaszi és nyári játékokra a frissen nyírt kerti füvön, vagy egy versenysportra? Nekem mindig az előbbi volt az első gondolatom, nem vettem komolyan, de még férfias sportnak sem tartottam, ám ez a közelmúltban megváltozott.
Impressziók:
Egy kis történelemmel kezdeném:
„A tollaslabdázás igazi elődjének Európában a “jeu volant” /repülő játék/ tekinthető, amelyet a 17. századtól kezdve főleg fejedelmi udvarokban játszottak. A tollaslabda játékot mai formájában a brit katonatisztek ismerték meg Indiában 1860 táján ’poona’ néven, azt követően honosították meg Angliában. 1872-ben az angliai Badminton városában, Beaufort herceg birtokán játszották először versenyszerűen a tollaslabdázást; innen származik a versenysportág nemzetközi elnevezése.” (Forrás: badminton.hu)
Tehát fejben most térjünk vissza a kerti meccsekre: a legtöbben műanyag tollaslabdát alkalmaznak a játékhoz, ám hiába létezik a „butított” verzió, nehezebb eltalálni, ez pedig fokozhatja a játékosok „béna vagyok ehhez” érzését. Némi halvány lilagőzzel és nulla játéktudással (mert én sosem szerettem a nagymamám kertjének frissen nyírt gyepén játszani, maximum heverészni vagy az aszfalton biciklizni) indulok neki a következő sportpróbámnak. Korábban már említettem párszor a Team Prevention-t, a fotózás alkalmával a csapat vezetőjével, Angie-vel valamint a férjével, Emillel, azaz igazi profikkal adódik lehetőségem a játszani.
Az újpesti meki mögött található tollaslabda csarnok mellett egy focipálya ("Hajrá vízművek!" felirattal a székein) és teniszpálya ad lehetőséget a mozgásra. Ha ezek mellett megpillantod a modern, színes (lila - és narancsfalú) épületet, már jó helyen jársz. Belépve egyből a pályákra lehet rálátni, a recepciós kedves a check-in-kor, az öltöző egy szinttel feljebb van – így mielőtt bemegyek átöltözni, még tudok gyönyörködni egy utolsót a pályákban. Mire kész vagyok, már a tollasütőm is glédában áll.
Két alkalommal volt lehetőségem kipróbálni a tollaslabdát. Elsőként az egyik ottani edző volt a partnerem, aki az átmozgató bemelegítés után elmagyaráz pár szabályt. Ő is megerősít abban, hogy nem műanyag, hanem tollból készült tollaslabdával lehet igazán élvezetesen játszani.
Az ütő alapfogása olyan, mintha kalapácsot tartanánk a kezünkben, a tenyeres fogás pedig arra emlékeztet, amikor a tévé előtt ülve a távirányítót fogjuk; a fogás lazaságának olyannak kell lennie, hogy akár egy tollaslabda is elférjen a tenyeremben az ütővel egyetemben.
A tenyeres ütést már a tenisz kapcsán tapasztaltam – a fonákos mellett. A mutatóujj pedig nem lehet kinyújtva (most talán azt gondolnád, hogy miért is, de ha odakerülsz, automatikusan úgy fogod tartani az ütőt). Következett a második alkalom:
Nem mennék bele teljes részletességgel a szabályrendszerbe, azonban ha téged mégis nagyon érdekel, ide kattintva elolvashatod azokat.
Itt is visszaköszön a szívatás, ami ugyanúgy „alapja” a squashnak is: az ellenfeledtől minél messzebb érdemes ütni a labdát, ha ő hátul van előre, ha jobb oldalt, akkor balra. Tehát kitolni vele.
Mire belekezdünk, még párszor úgy lendítek vagy csapok le, mint anno a tenisz próbáján. Az első percek inkább bemelegítő jellegűek, nehezen, de oldódnak a teniszes berögződéseim, realizálom, hogy ez egy jóval gyorsabb sport könnyebb ütővel. Előbb-utóbb megtanulom, hogy nem visszük alacsonyra az ütőt, hanem mellmagasságból emeljük. És túlozva mondhatnám, hogy tulajdonképpen ennyi a gyakorlati része.
Innentől kezdve a szívatás gyakorlása és a játék kezdődik, folytatódik. Rövid idő alatt elfáradok, sőt mint kiderül, egy „normál” meccs annyira intenzív tud lenni, hogy akár 20 perc alatt véget is érhet, mert kifárasztják egymást az ellenfelek. Nagyjából ilyesmi tempóban:Ha visszaütés közben „pukkanó” hangot hallok, az helyes, mert azt jelenti, jól találom el a labdát.
Amikor épp nem a szervával bénázok (a fonákos könnyebben ment, juhé!) akkor is már pillanatok alatt megizzadok.
A pályán nem futunk – mert túlságosan fárasztó lenne – hanem sasszézva közlekedünk. Hamarosan eljönnek az első sikerélmények is, amikor a labda egyáltalán nem esik a földre, és akár percekig passzolgatjuk egymásnak. A többiről meséljenek a képek.
Izomláz tekintetében a „félkitörések” okozta állapot érződött, de az alkaromban és a csuklómban ugyancsak érezhető volt az edzés másnap, a sok fölfele nézéstől pedig volt egy csöppnyi nyakfájás.
Ami fontos:
Akármennyire is könnyűnek tűnik kívülről, azért ne vedd félvállról, mivel pillanatok alatt szakadni fog rólad a víz, könnyen ki is fulladhatsz, de nem mindig facsar ki annyira, mint egy zúzós edzés. Összességében jól éreztem magam, kiváló volt a hangulat, a (baráti) tollaslabda akár csapatépítőnek is ideális, azonban a magam részéről a tenisz marad a kedvenc ütős sportom.
Hol? Hodos Tamás tollaslabda csarnok (Budapest)
Mennyibe kerül? http://www.badmintonhall.hu/palyaberles/
Mit vigyél? edzőruha sportcipővel; törölköző; víz; tollasütő és labda, ha van
Pontozás
Kínzó faktor: 8/10
Ennyire formál: 8/10
Edző: 10/10
Helyszín: 11/10
Ennyire fáj másnap mindened: 6/10